RÖPORTAJ
Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Heyula, Satranç ve Şövalye, 19 Numaralı Koltuk, Ağlatan kitaplarının yazarıyım. Aynı zamanda kısa film yönetmeniyim. 12 tane kısa filmim var. Hayatımı bir özel televizyonda ses operatörü olarak kazanıyorum. Hayalim sanat yaparak para kazanmak ama daha o mertebeye ulaşmadım.

Senaryolarını yazdığım ve yönettiğim kısa filmlerimle kendimi geliştiriyorum ve hedefim olan uzun metrajlı bir film çekmek istiyorum. Hatta uzun metrajlı film projemize başladık.

Yazdığım öyküler genelde gerilim yüklü olduğu için bu durum filmlerime de yansıyor.

Çizgi roman okumayı çok seviyorum. Amatörce fotoğraflar çekiyor ve sadece Instagram hesabımda [1] yayınlıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Çektiğim kısa film ve klipleri genelde kendim montajladığım için, güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duyuyorum. Bu yüzden, Intel Core i7 işlemcili, 16 GB RAM’i ve 4 GB bellekli ekran kartı olan ASUS marka bir dizüstü bilgisayar kullanıyorum ama ekran kalitesinden pek de memnun değilim. Çoğu zaman gözüm Mac ekranı arıyor.

Cep telefonu olarak Samsung Galaxy Note II‘yi kullanıyorum. Oldukça çok sayıda film izliyorum telefonumdan.

Kendime ait bir Canon EOS 60D fotoğraf makinem var. Bu makineyi sadece fotoğraf çekerken kullanıyorum. Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 ve Canon EF 50mm f/1.8 II objektiflerim var. Kısa filmlerimi Canon EOS 5D Mark III‘lerle çekiyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Ömrümün yarısı Microsoft Word‘le geçiyor, diğer yarısı Adobe Premiere‘le. Bunun yanında Photoshop ve After Effects programlarını da azıcık kullanıyorum.

İnternet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanıyorum. Daha doğrusu Google markasının çok fazla ürününü kullanıyorum. Mail, harita, depolama vb. Bunun yanında Yandex bence oldukça iyi işler çıkarmaya başladı.

Kendi İnternet sitemi [2], tamamen amatörce, kendim hazırlıyorum. Web Page Maker ve FileZilla yetiyor.

Bilgisayarımı, yazı yazmak ve montaj yapmak haricinde; PES 2013 oynamak, film izlemek ve İnternet’te takip ettiğim forum ve blogları dolaşmak için kullanıyorum.

Cep telefonumda ise en çok Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sosyal platformları kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Biri bana hayal et dediğinde kendimi kaybedebilirim. Ben iyi bir bilimkurgu okuyucusu olduğum için, hayallerim biraz geniştir.

Ama acil istediğim bir yazılım var mesela, konuştuğumuzu yazıya çeviren işe yarar programlar.

Daha hayalci olmak gerekirse, rüyaların kayıt altına alınabilmesini, dijital anıların yaşanabilir hale gelmesini isterdim.
.
Erol Çelik | Yazar, Yönetmen, Fotoğrafçı, Ses Operatörü

Editör tarafından 23.10.2014 tarihinde eklendi.

http://teknodonanim.org/23/10/2014/erol-celik/

TeknoDonanım
2014 teknodonanim.org sitesinde yayınlanan röportaj