Ana Sayfa
Erol Çelik
Kitaplar
Kısa Filmler
Öyküler
Senaryolar
Yazılar
Klipler
Videolar
Haberler
İletişim
Yazılar
Copyright ® 2010-2011 erolcelik.net
Sessizlik
:

.
     Sessizlik ne kadar önemlidir bilemezsiniz. Biliyorsaniz da unutmussunuzdur. Çünkü büyük sehir, gürültüsüyle bagimli eder kendisine. 
     Peki, buna cesaretimiz var mi? Sessizligi tercih etmek gibi bir seçenegi sunmayi hiç düsündük mü kendimize?
Hayir.

     Azicik bir sessizlik yakaladiginiz an, kulaginizdaki olusan sesi dinlemeye çalisin, milyonlarca circir böceginin çigliklar atarak aç bir sekilde ötüstügüne benzer bir ses duyarsiniz. Evet, benzetmeyi biraz abartmis olabilirim ama bende uyandirdigi hisler bunlar. Circir böceklerinden rahatsiz oluruz. Beynimiz gürültü arzular. Daha sonra maalesef sehrin gürültüsü devam ettigi için, kulaginizdaki açlik kaybolur ve beyin uyusmasini sürdürür. Bu, fantastik bir bakisla, kafamizdaki gürültüyü doyurmaya çalistigimiz bir bagimlilik halidir. Gürültü bagimliligi bilinçsizce yapismistir üzerimize.  
     Gürültü beyni devamli mesgul ettigi için, düsünce yelpazeniz daralmaktadir. Hayal gücünüzün çalismasini durdurdugu gibi, sinirleriniz devamli gergin kalir.
     Önemli bir nokta da müzik dinlemektir. Müzik dinlemek insanlari rahatlatir, neden? Özellikle kulaklikla dinlenen müzikler algilarin rahatlamasina yol açar. Çünkü beyin müthis bir sistem oldugu için, düzenli seslere teslim olur ve kendini dinlenemeye alir.  Bunu da keyif sivilariyla ödüllendirir.
      Ama bu da yeterli degildir. Beyni düzenli seslerle mesgul etmek sadece dinlenmesini saglar, oysa bize kendi düsüncelerimizin temizlenmesi ve hayal gücümüzün geri kazandirilmasi lazimdir. Bunun için mutlak sessizlige ihtiyacimiz vardir.

     Bakin, sessizligin önemini feryatlar içinde anlatmaya ne kadar çabalasam da, bunu test etmeden anlayamazsiniz. Yasli insanlar neden büyük sehirlerden kaçarlar zannediyorsunuz, yorulduklari için ama bedensel yorgunluktan daha çok sessizlik açligindan kaçmak isterler. Ben de size bunu bir terapiymis gibi erkenden kendinize uygulamaniz gerektigini söylüyorum.
Tatile gittiginiz zaman en huzur buldugunuz yer, dalgalarin düzenli konustugu kumsallardir degil mi? Elbette, beyin mesgul olur o sesle ve dinlenir ama siz tam anlamiyla dinlenemezsiniz. Kendinizi dinlendirmenizin ve arinmanizin tek yolu mutlak sessizliktir.
     Simdi mutlak sessizlik için söylemem gereken bazi uyarilar var.
     Her seyden önce sessizlik ilk zamanlar rahatsiz edecektir bünyeyi. Bu durumu atlatmak gerekir. Hayal gücü çalisacagi için kendinizle yüzlesmek zorunda kalacaginiz bir baska gerçektir. Bagimliliklardan kurtulmanin sancilarindan birini yasayacaginiz için biraz sabretmek gerekecek.
     Kulaginizdaki circir böcekleri susuncaya kadar sessiz bir ortamda kalabilirseniz, algi kapilariniz temizlenmeye baslayacaktir ve hayata daha temiz bakabilirsiniz.

     Gerçek sessizlik, düsünceleri temizler. Aklin disari çikmamis karanlik yönleriyle gülümser insana. Tahrik eder. Disari çikmak istedigini fisildar. Oysa karanliktir onlar. Disari çikmamalidir. Bu yüzden sessizlik rahatsiz eder bizi. Bu yüzden gürültünün bagimlisiyiz. Bu yüzden karanlik bir kösede sessizlige mahkûm kalirsak, gölgelerin arasinda sekiller görürüz ve hayali sesler isitiriz.
     Çünkü sessizlik düsünceleri temizler. Bu yüzden kulaklarini kapayan bir insan daha çabuk uyur. Daha huzurlu uyur.

     Tek basinayken karanligi dinlemek zorunda kalmissaniz eyvahlar olsun. Baglanirsiniz. Korkar ve bunun bagimlisi olursunuz. Sessizlik sizi esir alir ve aklinizdaki kirlenmis  düsünceleri silip süpürür.


     Biraz cesaretli olmak lazim.
Erol Çelik
07 Agustos 2012 Sali


Kısa Filmler
Kitaplar
İletişim
Haberler
Videolar
Klipler
Yazılar
Senaryolar
Öyküler