Ana Sayfa
Erol Çelik
Kitaplar
Kısa Filmler
Öyküler
Senaryolar
Yazılar
Klipler
Videolar
Haberler
İletişim
Yazılar
Copyright ® 2010-2011 erolcelik.net
:

.
DİSTOPİK YAZILAR 2

    Distopik bir hayatta yasamak istiyor muyum gerçekten? Bu soruyu bilerek ve acimasizca soruyorum kendime. Bitmis bir dünyayi daha simdiden merak ediyor olabilir miyim? Daha yeni yeni, teknoloji denen seyin tadini çikarmaya baslamisken, ne acelem var teknolojinin mahvettigi bir dünyayi merak etmek için.

    Bence isin zevki o zaman baslayacak.
    Isin en kötü tarafi ben o dünyayi göremeyecegim. Ama hayal gücümde o dünyayi yaratarak keyfini çikarmak gibi bir meziyet edinmeye çalisip, o lezzetin kokusunu almaya çalisiyorum.

    Öyle bir gün gelecek ve insanlar yollarda dolasirken hiçbir teknolojik aygitla karsilasmayacak. Daha dogrusu, hiçbir çalisan mekanizmayla karsilasmayacak. Birbirleriyle konusmak için yüz yüze ve kendi seslerini kullanmak zorunda kalacaklar. Telefon, televizyon, internet, uydular, arabalar, uçaklar olmayacak.

    Insanlar kendilerini ortaçagin göbeginde bulacaklar. Ama teknolojik bir çöplügün tam ortasinda. Kendilerine siginmak için gökdelenlerin yikintilarinda yer bulabilecekler. Yemek için tekrar topragi ekmek zorunda kalacaklar. Tabii toprak diye bir sey bulabilirlerse. Çocuklarini egitmek için is kendilerine düsecek. Yemeklerini pisirmek için çali çirpi yakacaklar. Kahve bulamayacaklar. Avlanmak için hayvan bulamayacaklar. Kendilerini savunmak için yine ok, yay kullanmak zorunda kalacaklar.

    Ben böyle bir dünyada yasamak isterdim.
    Neden?
    O zaman sanal yasamayacagimi düsünüyorum. Birilerine hizmet ederek kazandigim parayla hayatimi idame ettirmek zorunda kalmayacagim. Ilkel bir mutlulugu yasamak için mücadele ederken asil keyfi o zaman yasayacagim.

    Su soruyu da kendime soracak kadar cesaretliyim. Çocugumu böyle bir dünyada yetistirmek ister miyim?
    Evet.
    Baskalarinin dikte ettigi seyleri ögrenmek zorunda olmadan, hayatini kendi yönlendirebilecegi bir dünyada yasamasini istemek bence en önemli sey. Bilgisayarda oyun oynayacagina disarida kendi hayal gücüyle oyunlar yaratmasi daha mantikli degil mi sanki?

    Belki o zaman insanlar tembellikten kurtulur, tekrar kitap okumaya baslarlar. Tabi kitaplar basili olarak kalirsa.
    Para kullanmak zorunda olmadan tamamen yikilmis bir teknolojinin gölgesinde insan ne kadar huzurlu olur kim bilir?

    Ama korkmayin simdilik bu mümkün degil. Distopik bir yasam su anlik yazarlarin parmaklarindaki büyüde sakli kalacak. Bizler kendimizin kölesi olarak yasamaya mahkum olacagiz. Ben memnun degilim ama olsun, en azindan öyle bir dünyanin olacagina inaniyorum.

    Erol Çelik 2011-09-27
Kısa Filmler
Kitaplar
İletişim
Haberler
Videolar
Klipler
Yazılar
Senaryolar
Öyküler