Ana Sayfa
Erol Çelik
Kitaplar
Kısa Filmler
Öyküler
Senaryolar
Yazılar
Klipler
Videolar
Haberler
İletişim
Yazılar
Copyright ® 2010-2011 erolcelik.net
:

.
DİSTOPİK YAZILAR 1

    Bilim kurgu hayrani biri olarak, gelecegimizin hep karanlik oldugunu savunmusumdur. Izledigim filmlerden, okudugum kitaplardan çok fazla etkilenerek söylüyorum tabi. Daha dün aksam The Road filmini izledim ve içim daraldi. Tam da hayal ettigim gibi bir dünya resmedilmis.

    Erken not: Okudugumuz kitaplar ve seyrettigimiz filmler nasil da hayallerimizi sekillendiriyor.

    Konu, oyunculuklar, kostüm degil anlatmak istedigim sey, mahvolan, yok olan, perisan olan bir dünya. Teknolojinin, kültürün, rejimlerin, inançlarin ve paranin yok oldugu bir yasam bekliyor olabilir bizi.

    Bu nasil olur?
    Senaryoyu yazmak kolay. Dogal afet, nükleer patlama, teknolojik felaket, salgin hastalik, savas gibi sebepler sayilabilir her seyin baslamasi için. (daha dogrusu her seyin bitmesi için)

    Ben her seyin bittigi, mahvoldugu bir dünyada yasamak isterdim. Evet garip bir istek belki benimki ama ruh halim onu istiyor. Çalismak zorunda olmadan, baskalarinin zorla empoze ettigi kaliplarda yasamak zorunda olmadan, daha iyi yasayabilmek için çok daha fazla mücadele etmek zorunda olmadan ve eglenmek için bedel ödemeden hayatimi sürdürmek.

    Elbette distopik bir dünyada yasamak da zordur ama zaten çok zor bir hayat sürdürüyoruz. Sabah erken kalkmak, korkunç bir trafik çekmek, insanlarla mücadele etmek, endise etmek ve hastalanmak. Distopik dünyada bunlar çok daha az sorun.

    Karsilastirma yaparak savundugum seyleri daha iyi açiklamaya çalisayim.

    Mad Max, The Road, I Am Legend ve Waterworld gibi distopik filmlerdeki yasamla günümüz yasantisini karsilastirayim. Yukardaki tüm filmlerde ortak olan bir tema var, kötü insanlar. Günümüzde yok mu? The Road filminde insan etiyle yasamini sürdüren kötü insanlar modern dünyada yok mu? Simdikiler insanin etini yemiyor ama insan etiyle yasamlarini sürdürüyor. O dünyayla su an ki dünyadaki kötü insan orani ayni. Distopik dünyada da yasamak için yemek bulmalisiniz bu dünyada da. O dünyada insanlar kirli yasiyorlar ama bizde kirli yasiyoruz. Onlarin elleri yüzleri kirli bizim içimiz kirli.

    Uzatmaya gerek yok. Yazidan da anlasilacagi gibi kafam biraz karisik, sonuçta Isaac Asimov'un Ahmaklar öyküsündeki gibi bu dünyayi mahvetmek üzereyiz. Bu dogamiz geregi gerçeklesecek ve bu mahvolus öyle kötü olacak ki, her sey basa dönecek. Ben ve ailem keske o baslangiçta dünyaya gelseydim. Sairin dedigi gibi "Medeniyet dedigin tek disi kalmis canavar."

    Son not: Distopik yazilar basligi altinda komplo teorileri üretmeye devam edecegim.Kısa Filmler
Kitaplar
İletişim
Haberler
Videolar
Klipler
Yazılar
Senaryolar
Öyküler